Wioska leżąca w odległości 12 km od Raciborza w kierunku północnym. Powstała z połączenia dwóch starych wiosek Grzegorzowic i Ganiowic . Pierwsza wzmianka o Ganiowicach pochodzi z roku 1364. Wtedy wioska występuje pod nazwą „ GANIOWICZE „ . Na przełomie XIV i XV wieku stanowiły uposażenie kolegiaty raciborskiego. Dwór ganiowicki w 1551 roku stanowił własność Wranickich , którzy odsprzedali go kolegiacie . W pobliżu Ganiowic znajdowała się osada GACKI składająca się z kilku domów. Wzmianka o nich jest dopiero w roku 1845.
Na jej terenie znajdował się jeden z najstarszych młynów w powiecie raciborskim , który w XVIII wieku został zniszczony przez powódź . W XVIII wieku w Ganiowicach
Z końcem XIX wieku wieś przechodzi w posiadanie rodziny niemieckiej. W 1874 roku wieś zamieszkiwało 26 gospodarzy,23 zagrodników i 13 chałupników , w 1844 wieś liczyła 400 osób , a w 1883 roku było już 648 mieszkańców . Po pierwszej wojnie światowej Grzegorzowice z Ganiowicami i Gackami zostały połączone .
Kapliczka GackiW okresie międzywojennym była tu biblioteka Związku Polaków w Niemczech . W okresie powojennym znajdowała się Szkoła Podstawowa oraz Przedszkole typu wiejskiego. W późniejszych latach kursował autobus linii Nr.562 trasą Racibórz - Koźle przez Starą Wieś, Miedonię, Brzeźnicę, Łubowice, Grzegorzowice, Sławików, Łany trasa liczyła 38 km.
W czasie działań II wojny światowej zniszczony został most łączący Grzegorzowice z Ciechowicami w gminie Nędza. Przeprawa przez Odrę w tym miejscu odbywa się promem. Jest to jedyna tego typu atrakcja w powiecie, którą rowerzyści chętnie wpisują w trasę swoich wycieczek.
-->